Jak zdać prawo jazdy egzamin praktyczny

Czujesz się naprawdę dobrze przygotowany do egzaminu praktycznego na prawo jazdy, stawiasz się w ośrodku o określonej porze i…egzamin niezdany. Niestety – niedostateczne przygotowanie, zapominanie o szczegółach, brak koncentracji oraz przede wszystkim stres mogą złamać nawet najlepszego kandydata na kierowcę. Dzisiaj podpowiemy więc, jak przygotować się do tego wydarzenia i jak zachować się na egzaminie, aby zwiększyć szansę pozytywnego jego zakończenia. Zapraszamy do lektury, dowiedz się jak zdać prawo jazdy egzamin praktyczny.

Jak zdać prawo jazdy egzamin praktyczny 5

Wyjeżdżone dziesiątki godzin po mieście i pozytywne opinie samego instruktora nie wystarczają niestety do zdania egzaminu, jeśli zaczyna pojawiać się stres. Nie ma co ukrywać – był, jest i będzie on domeną każdego egzaminu na prawo jazdy i nigdy nie da się go wyeliminować całkowicie. Można jednak zrobić wiele, aby ograniczyć jego negatywne działanie do minimum.

Naszym kursantom zawsze jak mantrę powtarzamy, że na łagodzenie stresu najlepszy jest wypoczynek. Przed egzaminem warto po prostu się zrelaksować, a do tego koniecznie dobrze wyspać. W miarę możliwości, polecamy wybieranie sobie porannych godzin na egzamin. Nie ma nic gorszego, jak pół dnia myślenia o tym, co czeka nas za chwilę. Idealna sytuacja to taka, w której wstajemy rano, jemy obfite śniadanie i idziemy do ośrodka egzaminowania.

Stres na pewno zmniejszy również obecność bliskiej osoby. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto zabrać ze sobą kogoś z rodziny, dziewczynę/chłopaka czy po prostu znajomego lub znajomą. Zawsze będzie nam przyjemniej, a i rozmowa z drugą osobą po prostu uspokaja.

Jak zdać prawo jazdy egzamin praktyczny ze swoim instruktorem

Od pewnego czasu można również wybrać się na egzamin praktyczny ze swoimi instruktorem. Choć jest to usługa dodatkowo płatna to wiemy, że wielu osobom pomaga rozładować emocje. Dobrze znany instruktor siedzi na tylnej kanapie i nie może się odzywać, ale jego obecność może podbudować.

Istnieje także możliwość zdawania na tym samym aucie, na którym miało się zajęcia praktycznie. Wiele osób mocno stresuje się tym, że w pojeździe egzaminacyjnym inaczej będzie działało sprzęgło, co na pewno pogarsza atmosferę przed egzaminem. Można więc zdecydować się na zdawanie w znanym już aucie.

Sprawdź też: Jak zdać prawo jazdy bez stresu

Jak zdać egzamin praktyczny w wordzie

30 godzin teorii i dokładnie tyle samo praktyki. Do tego zobowiązują przepisy, a więc każdy kurs w swojej podstawowej formie jest realizowany w takim właśnie zakresie. Bądźmy jednak szczerzy – czy 30 godzin może zrobić z człowieka dobrego kierowcę szczególnie, że część z tego czasu spędza się tylko na manewrach parkingowych? Niestety, najczęściej jest to za mało. Jeśli zakończysz swój kurs i nadal nie czujesz się pewnie, dokup kolejne godziny. To kosztuje, ale uwierz, że warto. Im więcej praktyki i ćwiczeń, tym pewniej zaczniesz czuć się za kierownicą.

jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem

512890714

W realiach naszego kraju często na termin egzaminu trzeba czekać po kilka tygodni. Jeśli jesteś w trakcie takiego oczekiwania, nie rezygnuj całkowicie z jazd. Warto w każdym tygodniu wykupić sobie 2-3 dodatkowe godziny i utrzymywać swoją koncentrację na wysokim poziomie. Każda kolejna godzina to dodatkowa praktyka, która naprawdę się przyda.

Z tym wiąże się oczywiście także pewność siebie. Nie można czuć się za pewnym, ale z drugiej strony brak wiary we własne siły to także poważny problem. Dużo jeżdżąc nabierasz tej pewności, ale nabywasz także doświadczenia, które procentuje później w trakcie egzaminu, ale i wtedy, gdy już samodzielnie wyjedziesz na drogi swojego miasta.

Jak zdać prawo jazdy egzamin praktyczny – wskazówki

Jak zdać prawo jazdy egzamin praktyczny obrazek 3

Przepisy prawa dokładnie normują maksymalny czas trwania egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Pośpiech niczego tutaj nie zmieni, nie przyczyni się do tego, że te stresujące kilkadziesiąt minut minie szybciej. Zachowaj spokój i nie spiesz się. Twoim obowiązkiem jest przecież jazda zgodnie z obowiązującymi przepisami, a więc w miastach najczęściej i tak nie pojedziesz szybciej, niż 50 km/h.

Skup się przede wszystkim na wydawanych poleceniach i na tym, co dzieje się dookoła Ciebie. Płynnie reaguj na wszystkie sytuacje, a na pewno z sukcesem dojedziesz do mety, czyli na parking ośrodka egzaminacyjnego.

Sprawdź też: Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Każdą wolną chwilę wykorzystuj na uspokojenie swoich nerwów

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, stresu nie da się wyeliminować do końca. Wielu egzaminatorów nie daje po sobie znać, czy kandydat na kierowcę dobrze sobie radzi, czy nie, a to niestety podnosi napięcie w aucie. Głęboki oddech przed wejściem do pojazdu to podstawa, ale korzystaj z tej techniki uspokajania się również później.

Jeśli staniesz na chwilę w korku czy trafisz na czerwone światło, wykorzystaj ten moment. Nie zamykaj oczu, bo musisz być skupiony na otoczeniu, ale spróbuj wziąć głęboki oddech i pomyśl o czymś pozytywnym.

Motywacja to podstawa sukcesu do zdania prawa jazdy

Co jest przeciwieństwem stresu? Oczywiście motywacja! Na pewno znasz historie, w których to ludzie podejmowali się wyzwań ponad ich własne siły, ale jednak udawało im się zrealizować cel. Na pewno pchała ich ku temu adrenalina, ale przede wszystkim także motywacja. Człowiek silnie zmotywowany może przenosić góry, nierzadko zupełnie zapominając o stresie. To ona jest najlepszym lekiem na nerwy i dlatego warto ją pogłębiać.

Jeszcze na długo przed egzaminem myśl o nim pozytywnie. Nie szukaj negatywnych aspektów, ale skup się na tym, co zyskasz po jego pozytywnym zakończeniu. Wreszcie wsiądziesz do swojego wymarzonego auta? Pojedziesz na pierwsze wakacje za granicę? Zawieziesz samodzielnie ukochaną Ci osobę na romantyczną kolację? A może pójdziesz do nowej pracy, w której jest wymagane prawo jazdy i która zapewni Ci lepsze warunki? Wszyscy robimy prawo jazdy w jakimś celu i to właśnie myślenie o nim bardzo motywuje.

Pomyśl o egzaminatorze, jak o pasażerze

Choć może brzmi to nieładnie, to właśnie egzaminator jest największym czynnikiem stresogennym. Siedzi tuż obok, zazwyczaj ma poważną minę i wydaje tylko krótkie komendy. Nie możesz się wyłączyć, aby o nim zapomnieć, gdyż musisz realizować jego polecenia. Możesz jednak zacząć o nim myśleć, jak o zwykłym pasażerze. Masz tę osobę bezpiecznie dowieźć na miejsce, to wszystko! Wiemy, że niektórzy nasi kursanci potrafią sobie nawet wyobrażać, że obok na fotelu siedzi duża nawigacja GPS – w końcu wydaje podobne komendy 😉 Warto spróbować, może i Tobie pomoże.

Na co uważać na egzaminie praktycznym

Niestety wiemy, że część egzaminowanych nie ma nawet szans spróbować swoich sił „na mieście”, gdyż utyka jeszcze na placu manewrowym. Tutaj złym doradcą jest pośpiech. Będąc na placyku masz mnóstwo czasu i nikt Cię nie będzie gonił. Spokojnie wykonuj manewry i skup się na swoim zadaniu. Nie próbuj podglądać innych. Na placu najczęściej jeździ kilka „elek” jednocześnie. Choć to brutalne, myśl w tym momencie samolubnie i skup się wyłącznie na sobie.

Staraj się jeździć płynnie

Wielu egzaminatorów idzie tak naprawdę na rękę kandydatom na kierowcę. Podają oni polecenia z pewnym wyprzedzeniem, a więc mówią, co będzie już zaraz i co w dalszej kolejności. Skup się i staraj zapamiętać to, gdyż jest to cenna wskazówka. Jeśli na przykład teraz masz skręcić w prawo na dwupasmową jezdnię, a za chwilę w lewo, odpowiednio wcześnie możesz zacząć manewr zmiany pasa. Jazda będzie płynniejsza i mniej stresująca. Odwlekając takie manewry do końca, może zrobić się nerwowo i rośnie tym samym ryzyko popełnienia błędu.

Niepowodzenia powinny motywować

Nie będzie ukrywać, część z Was może nie zdać swojego egzaminu praktycznego za pierwszym razem, ale to nie koniec świata! Niech taka porażka zmotywuje Was do jeszcze większego wysiłku. Zapiszcie się na kolejny termin i w międzyczasie skorzystajcie z dodatkowych lekcji w szkole. Nie poddawajcie się – później możecie żałować pochopnie podjętej decyzji.

Nie zgadzasz się z decyzją egzaminatora? Możesz się odwołać!

Przypominamy jednocześnie, że dzisiaj każdemu kandydatowi na prawo jazdy przysługuje prawo do odwołania się od decyzji osoby egzaminującej. Jeśli oblałeś, ale uważasz, że niesłusznie, nie bój się wyrażać swoich wątpliwości. Auta egzaminacyjne są naszpikowane kamerami i elektroniką rejestrującą parametry jazdy. Dzisiaj naprawdę wszystko można ustalić i tak, pomyłki egzaminujących niestety się zdarzają.

jak zdać prawo jazdy poradnik

40 stron praktycznych wskazówek – jak zdać prawo jazdy egzamin praktyczny


Nie chcesz tracić niepotrzebnie swoich nerwów, pieniędzy oraz czasu na nieudane egzaminy? Możesz podejść do tego tematu profesjonalnie i skorzystać z naszego poradnika w promocyjnej cenie. Gwarantujemy, że nasz poradnik przyda Ci się w egzaminie na prawo jazdy!

Zostaw wiadomość