Ile zarabia instruktor jazdy?

Posiadanie prawa jazdy jest obecnie niezbędne dla wielu obywateli. Dotarcie do miejsca pracy lub szpitala, odebranie dziecka ze szkoły czy poruszanie się między miastami nie zawsze jest szybkie, gdy polegamy na transporcie publicznym. Niekiedy prawo jazdy jest wymagane przez pracodawcę, w związku z czym chętnych do nauki jazdy nigdy nie brakuje. Aby mogli nauczyć się przestrzegać przepisów drogowych i prowadzić samochód bezpiecznie, muszą skorzystać z pomocy instruktora jazdy. Zawód instruktora jest charakterystyczny i podlega szczególnym zasadom. Zastanawiasz się, ile zarabia instruktor nauki jazdy? Sprawdź nasz artykuł. 

Czym zajmuje się instruktor jazdy?

Jak wskazuje nazwa zawodu, instruktor nauki jazdy przeprowadza kursantów przez poszczególne etapy nauki i przygotowuje ich do prowadzenia samochodu. Musi przekazać im wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat przepisowej jazdy i prawidłowego kierowania samochodem. Dba o to, by kursant poznał prawo o ruchu drogowym. Nowy kierowca powinien ukończyć naukę z wiedzą, która pozwoli mu zachować pełne bezpieczeństwo na drodze i błyskawicznie podejmować właściwe decyzje w trakcie jazdy.

Sprawdź też: Jak parkować samochodem?

Jaki powinien być instruktor nauki jazdy?

Instruktor nauki jazdy musi być doskonale zaznajomiony z przepisami prawa. Nie wystarczy, że sam potrafi jeździć prawidłowo. Musi być wyczulony na błędy kursanta i potrafić je korygować. W wielu sytuacjach ważna jest szybka reakcja – dobry refleks i skupienie z pewnością przydadzą się instruktorowi. Nie może łatwo się rozpraszać, lecz nieustannie kontrolować sytuację i zachowywać spokój, gdy potrzebna jest interwencja.

instruktor jazdy

Szerokiej wiedzy instruktora powinna towarzyszyć łatwość przekazywania informacji. Aby kursant zapamiętał wszystko, co mu przekazuje, instruktor musi wypowiadać się w sposób zrozumiały. Powinien więc posiadać pewien talent nauczycielski. Utrzymując odpowiedni ton głosu i kontrolując wykonywane gesty, instruktor nauki jazdy skuteczniej podtrzyma skupienie kursanta i pomoże mu przyswoić wiedzę.

 

Ważna jest cierpliwość – naturalnie kursanci w trakcie nauki popełniają wiele błędów, a instruktor nie powinien zniechęcać ich nieuprzejmością i karcącym tonem. Czasami zdarza się, że osoba ucząca się jazdy ma problem ze zrozumieniem teorii lub nauczeniem się jakiegoś zachowania. Oporny uczeń nie działa na złość instruktorowi – nie powinien więc wzbudzać gniewu. Spokojne tłumaczenie z czasem naprowadzi każdego kursanta, a cierpliwość instruktora podczas jazdy pozwoli zredukować stres i ułatwi pracę obydwu stronom.

Ile zarabia instruktor jazdy? 1

Instruktor nauki jazdy musi posiadać ważne orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Kto może zostać instruktorem jazdy?

Część przepisów dotyczących instruktorów nauki jazdy zmieniła się w 2013 roku. Zarówno przed, jak i po deregulacji wymagane jest, aby przyszły instruktor nie był karany za przestępstwa:

  • przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
  • w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej
  • przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości
  • przeciwko życiu i zdrowiu
  • przeciwko wiarygodności dokumentów
  • prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.

Przed 2013 rokiem wymagane było, aby instruktor jazdy posiadał przynajmniej średnie wykształcenie i posiadał prawo jazdy od przynajmniej 3 lat. Dodatkowo musiał ukończyć szkolenia i uczestniczyć jako obserwator w 7 państwowych egzaminach na prawo jazdy, a 3 przeprowadzić w towarzystwie egzaminatora wyznaczonego przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

 

Po deregulacji zawodu w 2013 roku wymagane jest tylko wykształcenie podstawowe i dwuletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Dotyczy to prawa jazdy kategorii A i B. Nie każdy popiera tę zmianę – 2 lata doświadczenia mogą nie wystarczyć, aby instruktor był doskonałym kierowcą, przygotowanym na każdą sytuację, która może zaistnieć w trakcie nauczania jazdy. Warto jednak pamiętać, że kandydaci na instruktorów nauki jazdy nadal przechodzą specjalny kurs kwalifikacyjny i zdają odpowiednio zaprojektowany egzamin.

Instruktor jazdy zarobki

Czy wypłata instruktora nauki jazdy jest wystarczająco atrakcyjna, aby przechodzić dodatkowy kurs i zdawać egzamin? Odpowiedź zależy od osobistego punktu widzenia. Informacja, ile zarabia instruktor jazdy, nie jest trudna do znalezienia. Szczegółowych danych dostarcza portal Pracuj.pl. Średnio, instruktor jazdy zarabia 3135 złotych netto. Wynagrodzenie waha się w zależności od regionu, w którym pracujemy. Najniższe zarobki instruktorów jazdy wynoszą około 2420 złotych – to średnie wynagrodzenie 25% najmniej zarabiających osób w tym zawodzie. Najwyższa średnia pensja, obliczana dla całej Polski, wynosi ponad 3475 złotych.

Ile zarabia instruktor nauki jazdy w Polsce

Ile zarabia instruktor nauki jazdy w poszczególnych województwach? Najwyższego wynagrodzenia możemy spodziewać się w województwie mazowieckim, gdzie sięga ono średnio 5000 złotych netto. W województwie dolnośląskim wartość ta wynosi 3975 złotych, a w wielkopolskim – 3830 złotych. Dużo mniej korzystne dla instruktorów regiony to województwo warmińsko-mazurskie (średnio 2910 złotych) oraz świętokrzyskie i podkarpackie (2830 złotych). Jeśli chodzi o miasta, najwięcej zarabiają instruktorzy działający w Warszawie, Gdańsku i Gliwicach. Jeśli nasze miejsce zamieszkania wiąże się z niższymi zarobkami, powinniśmy dokładniej rozważyć wady i zalety zawodu instruktora nauki jazdy.

Sprawdź też: Nie mogę zdać prawa jazdy

Instruktor nauki jazdy – praca na etacie czy własna działalność?

Zanim rozpoczniemy karierę jako instruktor jazdy, warto znać rynek tego typu usług. W przypadku szkoleń amatorskich może być trudniej o atrakcyjne zatrudnienie – w wielu regionach rynek staje się nasycony. Bardziej cenieni są obecnie instruktorzy, którzy prowadzą kursy uprawniające do prowadzenia autobusów czy pojazdów ciężarowych. Wyższe kategorie prawa jazdy stają się coraz bardziej pożądane, w związku z czym usługi szkoleniowe w tych kategoriach stanowią obiecujący kierunek rozwoju instruktorów i całych ośrodków nauki jazdy.

Instruktorzy nauki jazdy mogą realizować swój zawód jako zatrudnieni pracownicy lub samodzielne podmioty gospodarcze. Około ⅔ szkół nauki jazdy na terenie naszego kraju należy do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Istnieją także państwowe instytucje prowadzące naukę jazdy, takie jak Liga Obrony Kraju czy Polski Związek Motoryzacyjny. Reszta ośrodków nauki jazdy to przedsiębiorstwa – mikro, małe i średnie.

Instruktor nauki jazdy – własna firma

Jeśli chcemy prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w zakresie nauki jazdy, powinniśmy spodziewać się dużej konkurencji wolnorynkowej. Nie wystarczy, że posiadamy umiejętności pedagogiczne – potrzebne będą szersze kompetencje związane z prowadzeniem firmy. Instruktor jazdy z własną działalnością powinien doskonale znać zasady marketingu, aby pozyskać wystarczającą liczbę klientów. Ważne są także umiejętności strategicznego planowania i inwestowania. Dodatkowo musimy nieustannie obserwować działania konkurencji, aby dostosowywać swoją ofertę usługowo-edukacyjną do potrzeb rynku. W przeciwnym razie szybko okaże się, że nasze usługi są nieatrakcyjne dla potencjalnych kursantów, a firma przestanie się rozwijać.

Praca instruktora jazdy na etacie

Nieco łatwiejsze wydaje się zatrudnienie na etacie. Będąc pracownikiem w przedsiębiorstwie, którego nie jesteśmy właścicielem, nie musimy posiadać tak szerokich kompetencji. Specjalizujemy się wtedy w przekazywaniu wiedzy jako instruktor nauki jazdy. Konkurując z innymi pracownikami etatowymi, musimy jednak nieustannie rozwijać swoje zdolności w nauczaniu teoretycznym i praktycznym. Skuteczne przekazywanie wiedzy jest kluczem do zadowolenia klientów i pozyskania kolejnych. Mogą w tym pomóc nowoczesne techniki nauczania teoretycznego i osobowość, która ułatwia nawiązanie kontaktu z kursantem i indywidualne podejście do przekazywania informacji.

Zdarza się, że instruktor nauki jazdy, który zaczynał od zatrudnienia na etacie, po pewnym czasie otwiera własną działalność gospodarczą. Może to być dobry kierunek rozwoju lub wręcz przeciwnie – konieczna jest rzetelna ocena własnych umiejętności zawodowych. Doskonały instruktor z pasją nauczycielską może nie poradzić sobie ze skutecznym marketingiem. Z kolei bycie szefem wymaga zupełnie innych zdolności organizacyjnych, niż wykonywanie obowiązków zawartych w umowie o pracę.

Podsumowanie

Instruktorem jazdy samochodem może być każda osoba niekarana, która ukończy odpowiednie szkolenie i zaliczy egzamin państwowy. Jest to praca powiązana z zawodem nauczyciela pod względem kompetencji miękkich – ważne jest odpowiednie usposobienie instruktora i jego umiejętności społeczne. Konieczna jest duża odporność na stres i poczucie odpowiedzialności. Na szczęście osoby, które podejmą się wykonywania tego zawodu, mogą spodziewać się adekwatnych zarobków. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od regionu, w którym instruktor nauki jazdy prowadzi działalność lub jest zatrudniony na etacie. Średnio instruktor jazdy zarabia ponad 3 tysiące złotych na rękę, a w dużych miastach ta kwota może przekraczać nawet 4 tysiące złotych przychodu na rękę. 

zarobki instruktor prawa jazdy

Sprawdź też: Jak zdać prawo jazdy

Zostaw wiadomość